Orosz pénzintézeteket fenyegető támadásokat térképezett fel az ESET

forrás: Prím Online, 2016. december 15. 11:16

Az ESET kutatói a legújabb, Modern Attacks on Russian Financial Institutions című tanulmányukban az orosz pénzügyi intézeteket ért támadásokat vizsgálták, amelyekből csak az elmúlt időszakban több mint hatszázat regisztráltak. A Virus Bulletin konferencia keretében bemutatott kutatás az ilyen jellegű támadásokra fókuszál és elemzi a területen működő bűnözői csoportokat, módszereket.

Az elmúlt években jelentősen megnőtt az orosz pénzintézeteket érintő támadások száma. Ennek egyik legfontosabb eleme a kiberbűnözői csoportok specializációja, amelynek során minden egyes bűnözői csapat kizárólag egyetlen részterületre fókuszál. Ennek egyik látványos példája volt a rubel árfolyamát célzó akció, amelynek során a támadók átvették az irányítást egy tőzsdei kereskedési rendszer felett, abnormális mozgást generálva a dollár/rubel árfolyamában a kérdéses napon.

 

A legtöbb bűnözői csoport adathalász támadásokat alkalmaz a kiválasztott szervezet elleni akciók során. Ezekben a levelekben fertőzött csatolmányok találhatók, amelyek megnyitása egy sérülékeny rendszerben fertőzéshez vezethet. Ezután további kártékony modulok töltődnek le az áldozat gépére, amelyek révén a támadók átvehetik az irányítást az eszközök felett, majd a vállalati hálózatba bejutva felkutatják a számukra értékesebb rendszereket.

 

 

 

Az orosz központi bank nemrégiben jelentette be, hogy a kiberbűnözők mintegy 2,87 milliárd rubelt próbáltak ellopni orosz pénzintézetektől, amely összegnek nagy részét (1,67 milliárd rubelt) sikerült megvédeni a tolvajoktól. A jelentés szerint a központi bank rendszerét (AWS CBC - Automated Working Station of the Central Bank Client) érte támadás, azonban néhány téves híradás szerint az orosz központi bank volt a célpont. Az ESET szakemberei szerint a félreértés alapját az adta, hogy a támadáshoz használt adathalász e-mailekben említésre kerül az AWS CBC rendszer is, így néhány közleményben a központi bank jelent meg a támadók célpontjaként, azonban ezekben az akciókban az AWS CBC rendszert használó pénzintézetektől próbáltak lopni a bűnözők. 

 

Az ESET szakemberei a központi bank rendszerét érintő támadások mellett számos más akciót is kielemeznek a jelentésben, beleértve az ATM gépeket, kártyafeldolgozó rendszereket, SWIFT terminálokat, illetve a kereskedői terminálokat érintő támadásokat. A tanulmány arra is választ próbált találni, hogy a pénzintézetek elleni támadások, hogyan és merre terjedhetnek tovább. A válaszra nem is kellett soká várni, idén tavasszal a kiberbűnözők egy bangladesi banktól próbáltak ellopni 950 millió dollárnyi összeget, a SWIFT hálózaton keresztül. Ezután számos hasonló támadásról érkeztek hírek, amelyek között talán a tajvani ATM-es átverés keltette a legnagyobb visszhangot. 

 

A jelentésről további bővebb információt a WeLiveSecurity.com oldalon találhatnak, illetve a beszámolóhoz kapcsolódó prezentáció megtekinthető a Virus Bulletin YouTube csatornáján is:

 

Biztonság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A pénzügyi bűnözés jövője: miért kulcsfontosságú az információ-vezérelt kockázatkezelés?

Az utóbbi időben a pénzügyi bűnözés elleni küzdelem jövőbeli keretrendszerének alapjaként, az információ-vezérelt kockázatkezelés kiemelten fontossá vált. A hagyományos kockázatkezelési módszerek elavultak, nem megfelelő eredményt hoznak és így komoly kockázatokat jelentenek a szervezeteknek – állapítja meg a Deloitte friss tanulmánya.

2024. május 17. 13:10

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59